Puchar Prezydenta Miasta Gdyni 2014

W miniony weekend 30.05 – 01.06 odbyły się kolejne zawody zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski Polskiego Stowarzyszenia Regatowego klasy Finn. Na starcie pojawiło sie 19 zawodników, co ponownie uczyniło z nas jedną z najliczniej reprezentowanych klas na zawodach! Więcej było tylko zawodników w klasie młodzieżowej 420, dla ktorych była to ostatnia elimincja do mistrzostw Świata ISAF.

Pierwszego na wodzie spędziliśmy ponad 7 godzin, podczas których przy zmiennym w sile i kierunku wietrze udało się przeprowadzic zaledwie jeden wyscig. Na wstępie przyszło nam czekać prawie godzinę na ustabilizowanie się kierunku wiatru. Ostatecznie pół godziny od startu wiatr skręcił o ponad 90 stopni i wyścig przerwano. Kolejna próba zakończyła się podobnie – zmiana kierunku wiatru o 90 stopni spowodowała przerwanie wyścigu podczas drugiej halsówki.
Trzecia próba rozegrania pełnego wyścigu szczęśliwie zakończyła się w ostatnich podmuchach wiatru, a następnie kolejna godzinę przyszło nam czekać na ostateczna decyzję komisji, że wiecej wyścigów przeprowadzić się nie uda. Gdy chwilę przed 17:00 pojawiło się AP nad A wszyscy odetchnęli z ulgą.

W sobotę Gdynia przywitala nas bezwietrznym porankiem, dlatego tez komisja zdecydowala sie odroczyc o godzine, a na stepnie o kolejne 30 minut, wyplyniecie z mariny. Okolo 12 bylismy juz wszyscy na wodzie, i zaczal sie koszmar jak w pierwszym dniu. Piekna bryza podwiewala w sile do 12 wezlow, natomiast procedura startowa, w wyniku falstartow generalnych kilku klas, przedluzala sie w nieskonczonosc. Finny wystartowaly dopiero chwile przed 14. Pierwsza polowa wyscigu byla super – wiatr, fale, slonce – rywalizacja, jaka uwielbiamy. Niestety ok 14:30, gdy zaczynalismy druga halsowke, wiatr sie skonczyl, a dla zawodnikow zaczal sie koszmar, byleby tylko dotrzec do mety…Po tym biegu, gdy cala zatoka przypominala lustro, zaczelo sie oczekiwanie na wiatr…kolejni z nas, zniesmaczeni dzialaniem komisji, wracali do brzegu. Na szczescie ok 17 komisja wywiesila AP nad A.

Ostatniego dnia regat procedura startowa do pierwszego wyścigu ruszyla o 9:55. Ściganie trwalo aż do 14, i poszło niezwykle sprawnie. Udalo sie rozegrac aż 4 wyscigi w fantastycznych warunkach stale wzmagajacego się wiatru, prawie bezchmurnym niebie i fali umozliwiajacej fajne ślizgi. Niestety przez cały dzień nie doczekalismy się zgody na pompowanie, co było o tyle frustrujące, że sporo zawodników miało już na swoim koncie żółte kartki, i nie mogli w pełni nacieszyć się warunkami.

Ostatecznie regaty wygral Jakub Marcinuak, przed Mikolahem Lahn i Jeremim Zimny.

Pelne wyniki na stronie:
http://ykp.gdynia.pl/files/Wyniki-ostateczne-klasa-FINN.htm
a wszystkim fanom klasy Finn przypominam, że juz za tydzien startuja Mistrzostwa Swiata Masters w Sopocie!

Poniżej prezentujemy Ranking Pucharu Polski PSRKF po Pucharze PZŻ oraz Pucharze Prezydenta Miasta Gdyni:

Przypominam, że kilka miesięcy temu przegłosowaliśmy nowy sposób liczenia rankingu. Pod nazwą regat wpisuję pozycję danego zawodnika w danych regatach, w kolumnie Punkty – przysługująca za zajęte miejsce punktacja, w kolejnej kolumnie uwzględniona jest punktacja wraz z przelicznikiem zawodów.

Pełen regulamin wraz z kalendarzem regat liczonych do klasyfikacji dostepny na stronie: http://www.finnclass.pl/regulamin_pucharu_polski_2014.html

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*