Mistrzostwa Polski Masters 2014

W dniach 11-13 lipca odbyły się nad jeziorem Kierskim w Poznaniu Mistrzostwa Polski Masters w klasie Finn. Zawody zorganizował, w połączeniu z Mistrzostwami Polski w klasie Snipe, Klub Żeglarski Mewa z Poznania. Na starcie pojawiło się 25 zawodników, w tym aż 18 powyżej 40 roku życia. Część zawodników zjechała się już w weekend poprzedzający zawody, by potrenować na wymagajacym akwenie, jakim jest Kiekrz. W czwartek odbył się oficjalny trening zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Regatowe klasy Finn, poprowadzony przez Rafała Szukiel.

W piątek ściganie rozpoczęło się w samo południe przy dosyć zmiennym wietrze o sile 3-5 m/s. Pierwszy wyścig to walka do samego końca pomiedzy Markiem Jarockim (który wygrał inauguracyjny bieg) oraz Piotrem Mazur, ale również sporo kontrowersyjnych decyzji Jury (DNE, kilka żółtych kartek), które pozbawiły niekórych zawodników szans na dobry wynik w zawodach. Dodatkowo każdy z wyścigów trwał zaledwie 20-30 minut. Kolejne dwa biegi rozegrane w piątek wygrali Dariusz Czapski oraz Tomek Kośmicki.

W sobotę panowały podobne warunki wiatrowe co w piątek, umożliwiając rozegranie czterech (tym razem trwających około godziny każdy) biegów, natomiast dzień z pewnością utkwi zawodnikom w pamieci ze wględu na rozgrywane w tym samym momencie zawody pt. „Wpław przez Kiekrz”. Przez cały dzień finniści ścigali się wokół trasy, i wokół zawodników płynących wpław, eskortowanych przez tabun ratowników WOPR oraz Policji. Na szczęscie obyło się bez wypadków. Tego dnia rywalizację całkowicie zdominował Tomasz Kośmicki, wygrywając wszystkie cztery biegi.

Po wyścigach odbył się wspólny grill dla uczestników regat oraz, ku uciesze wszystkich fanów piłki nożnej, JKW udostępnił salę, na której można było obejrzeć mecz o 3 miejsce Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Niedziela okazała się być kolejnym idealnym dniem do rozgrywania zawodów – wiatr w sile 3-5 m/s oraz piękna, słoneczna aura. Tego dnia wyścigi wygrał Tomasz Kośmicki oraz Włodzimierz Radwaniecki.

Zawody w klasyfikacji open wygrał Tomasz Kośmicki przed Markiem Jarockim oraz Bartoszem Ptak, natomiast podczas Mistrzostw Polski Masters najważniejsze są wyniki troszkę starszych zawodników. Tytuł Mistrza Polski Masters 2014 zdobył Marek Jarocki, srebro przypadło Dariuszowi Czapskiemu, a brąż Włodzimierzowi Radwanieckiemu. W ramach protestu na krzywdzące decyzje sędziego Włodzimierz Radwaniecki nie przyjął medalu oraz nie wstąpił na podium.

W klasyfikacji Grand Masters (powyzej 50 roku życia) wygrał Włodzimierz Radwaniecki, Great Grand Masters Jan Kominek, natomiast Legends Jan Okulicz. Przyznano również nagrodę dla najlepszego zawodnika startujacego na łódce typu classic. W tym roku powędrowała do Piotra Rosińskiego.

Pełne wyniki regat oraz galeria zdjęć:
https://www.facebook.com/PSRKFinn

Następne regaty zostaną rozegrane w dniach 1-3 sierpnia w Sopocie – Sopot Finn Cup. Więcej informacji na www.finnclass.pl

Obecny ranking Pucharu Polski:

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*