Podsumowanie sezonu żeglarskiego 2012 klasy Finn

Sezon 2012 był pomyślny dla rozwijającej się po latach stagnacji polskiej klasy Finn. Piotr Kula zajął 6 miejsce mistrzostw świata, zakwalifikował się też do igrzysk olimpijskich. W kraju powiększyła się liczba zawodników, w tym także mastersów. Warto przeczytać obszerne podsumowanie poprzedniego sezonu i plan działalności Stowarzyszenia kl. Finn na najbliższe lata:

Za nami przełomowy sezon żeglarski 2012. Sezon olimpijski, w którym kolejny raz reprezentantowi Polski- Piotrowi Kuli udało się wywalczyć nominację na Igrzyska Olimpijskie. Sezon, w którym nasi zawodnicy przywieźli medale z Mistrzostw Świata i Europy Juniorów. Sezon, w którym zapadła decyzja o organizacji w Sopocie w 2014 roku największej imprezy żeglarskiej w tej klasie – Mistrzostw Świata Mastersów. W końcu sezon, w którym po wielu latach stagnacji ponownie zaczęło prężnie funkcjonować Polskie Stowarzyszenie Regatowe klasy Finn, a na krajowych zawodach pojawiło się wiele nowych twarzy. Ale po kolei…

 

Sezon olimpijski

Od dawna nie byliśmy świadkami tak wyrównanej walki naszych reprezentantów o nominację olimpijską. Pierwszą eliminację – Princess Sophia Trophy, rozegraną na Majorce w terminie 31.03-07.04.2012 wygrał Rafał Szukiela, który zajął w klasyfikacji generalnej 9 miejsce. Piotr Kula uplasował się na 11 pozycji. Kolejną eliminacją były regaty Semaine Olympique Francaise mające miejsce w Hyeres we Francji w terminie 20-27.04.2012. Tym razem górą okazał się być Piotr Kula, który zakończył zawody na 12 pozycji. Rafał Szukiel zajął 15 miejsce. Przed ostatnimi eliminacjami decydującymi o wyjeździe na Igrzyska Olimpijskie zawodników dzielił jeden punkt.

Rozstrzygnięcie rywalizacji nastąpiło podczas Mistrzost Świata – Finn Gold Cup, rozgrywanych w brytyjskim Falmouth w terminie 13-18.05. 2012. Piotr Kula zakończył regaty na fenomenalnej 6 pozycji, natomiast Rafał Szukiel był 19. Tym samym Piotr Kula wygrał eliminacje krajowe, oraz wywalczył nominację na Igrzyska Olimpijskie dla Polski.

Areną zmagań Igrzysk Olimpijskich 2012 był Weymouth. Rywalizacja w klasie Finn odbywała sie w terminie 29.07-05.08. Były to pierwsze Igrzyska Olimpijskie dla Piotra Kuli. 16 miejsce w stawce 24 zawodników pozostawiło pewien niedosyt, natomiast zebrane doświadczenie z pewnościa zaprocentuje w przyszłości.

 

Medale Mistrzostw Świata i Europy Juniorów

Polscy juniorzy w klasie Finn niemal co roku przywożą medale z najważniejszych zawodów sezonu. Podobnie było w minionym. Złoty medal Mistrzostw Europy Juniorów wywalczył Michał Jodłowski. Zawody odbyły się w terminie 16-24.03 we włoskim Scarlino. Miejsca 9 oraz 10 zajęli odpowiednio Maciej Maląg oraz Miłosz Wojewski.

W terminie 29.06-06.07.2012 odbyły się we francuskim Carcans-Maubuisson Mistrzostwa Świata Juniorów – Finn Silver Cup. Kolejny spektakularny sukces odniósł Michał Jodłowski, zdobywając po zaciekłej rywalizacji srebrny medal. Miłosz Wojewski zakończył zawody na 8 miejscu.

 

Sezon 2012 na krajowych akwenach

Mistrzostwa Polski odbyły sie w terminie 27-30.09.2012 w Gdańsku Górkach Zachodnich. Wygrał Piotr Kula z BTŻ Biskupiec, przed Tomkiem Kośmickim z WKŻ Wolsztyn i Rafałem Szukiel z AKS-OSW Olsztyn. Złoto Mistrzostw Polski Juniorów zdobył Miłosz Wojewski z SEJK Pogoń Szczecin, przed Maciejem Malągiem i Michałem Jodłowskim – obaj UKS FIR Warszawa.

Mistrzostwa Polski Mastersów miały miejsce w Charzykowych w terminie 1-2.09.2012. Złoto wywalczył Bogusław Nowakowski z LOK Garland Gliwice. Srebro powędrowało do Jarosława Wojewskiego z ChKŻ Chojnice, a brąz zdobył Piotr Pajor z KS Spójnia Warszawa.

W minionym sezonie powrócono do liczenia klasyfikacji Pucharu Polski. Do kalendarza wybrane zostały najpopularniejsze zawody ostatnich lat, jak Mistrzostwa Polski, Puchar PZŻ, Sopot Finn Cup, Akademickie Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Mastersów oraz Mistrzostwa Warszawy. Dodatkowo zamieszczono w kalendarzu dwie nowe i rokujące na przyszłość imprezy: Puchar Warszawy oraz Timberland Nord Cup.

Aktualny ranking był zamieszczany na oficjalnej stronie stowarzyszenia po każdych zawodach. Przełożyło się to mocno na frekwencję w minionym sezonie. Na pierwsze oraz drugie zawody sezonu: Puchar PZŻ w Pucku oraz Puchar Warszawy  przyjechało po 11 zawodników. Timberland Nord Cup przyciągnął tylko 6 zawodników. Potem było juz tylko lepiej. Na Sopot Finn Cup pojawiło się 12 zawodników, Mistrzostwach Polski Mastersów 16, a na wrześniowych Mistrzostwach Polski aż 21, co jest rekordem jak na polskie warunki. Sezon zakończyły Mistrzostwa Warszawy przy udziale 17 finnistów, z których aż 10 wciaż miało realne szanse na podium Pucharu Polski.

Puchar Polski powędrował do Miłosza Wojewskiego z SEJK Pogoń Szczecin, który w rankingu Pucharu Polski wyprzedził olimpijczyka z Londynu Piotra Kulę – BTŻ Biskupiec. Trzecie miejsce przypadło Jeremiemu Zimnemu z WKŻ Wolsztyn. Miłosz zdobył Puchar przechodni, na którym musi wygrawerować swoje imię i nazwisko wraz z rokiem zdobycia Pucharu, a następnie w sezonie żeglarskim 2013… obronić trofeum lub przekazać kolejnemu zdobywcy. W ogólnej klasyfikacji Pucharu Polski znalazło się 41 zawodników, w tym 12 juniorów i aż 19 mastersów. Jest to rekord frekwencji, jakiego nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści jeszcze w maju tego roku.

 

Mistrzostwa Świata Mastersów 2014

Wszystko zaczęło się w 2008 roku w holenderskim Medemblik. Wtedy po raz pierwszy w historii reprezentant Polski – Jacek Binkowski – pojawił się na Mistrzostwach Świata Mastersów w klasie Finn. Jest to odbywająca się w różnych zakątkach świata impreza, na którą przyjeżdża około 300 zawodników, którzy ukończyli 40 rok życia. Jacek swoim startem zaraził innych mastersów do częstszych wyjazdów na zawody zagraniczne. W kwietniu 2011 Bogusław Nowakowski wybrał się do Holandii na Tulpen Race. Zawody nie odbyły się z braku wiatru, natomiast „Boguś” odbył ciekawą rozmowę z Robertem Śledziewskim – sekretarzem Holenderskiego Stowarzyszenia Klasy Finn, który namówił go, by Polska zgłosiła chęć zorganizowania Mistrzostw Świata Mastersów w 2014 roku. Pomysł trafił na bardzo podatny grunt na naszym podwórku. Mastersi szybko się zorganizowali. Wybrano Jana Okulicza-Kozaryn na prezydenta stowarzyszenia mastersów, które zajęło się przygotowaniem polskiej kandydatury. W przygotowania zaangażował się również Piotr Hlavaty – komandor Sopockiego Klubu Żeglarskiego oraz wiceprezes PZŻ. We wrześniu 2011 Fons van Gent, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Finn – Masters, przybył obejrzeć Gdynię, Sopot oraz Puck pod kątem możliwości zorganizowania kolejnych mistrzostw w Polsce. Zdecydowano, że Polska wystawi Sopot i już w grudniu pojawiła się oficjalna prezentacja kandydatury Sopotu. Podczas rozgrywanych w kwietniu 2012 Mistrzostw Świata Mastersów w irlandzkim Pwllheli Jan Okulicz, Bogusław Nowakowski oraz Piotr Hlavaty przekonali mastersów do polskiej kandydatury i ostatecznie przegłosowano Sopot jako organizatora Mistrzostw Świata Mastersów 2014.

 

Polskie Stowarzyszenie Regatowe klasy Finn

Opisywane powyżej sukcesy sportowe oraz organizacyjne polskich Finnistów nie przekładały się w żaden sposób na sytuację klasy w kraju. Od wielu lat systematycznie spadała liczba zawodników oraz klubów, w których można było spotkać finnistów. W kraju pozostali jedynie zawodnicy Kadry Narodowej, KS Spójnia Warszawa, WKŻ Wolsztyn i pojedynczy zawodnicy w Trójmieście, Szczecinie czy Gliwicach. Pojawił się problem – jak zorganizować w Sopocie największą imprezę żeglarską w klasie Finn nie mając wystarczającego zaplecza.

Informacja o przyznaniu Polsce organizacji w 2014 roku Mistrzostw Świata Mastersów dotarła do zawodników w przeddzień Pucharu Warszawy. 9 czerwca zebrali się wszyscy obecni na zawodach finniści, trenerzy oraz sympatycy Finna. Przyjechali również przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Regatowego klasy Finn – bracia Rafał oraz Wacław Szukiel, którzy formalnie zrzekli się stanowisk prezydenta oraz sekretarza. Wybrano nowe władze Stowarzyszenia. Nowym prezydentem został Jan Okulicz-Kozaryn, sekretarzem Piotr Pajor, natomiast skarbnikiem Bogusław Nowakowski. Na pierwszy rok działalności postawiono za główne cele formalne zarejestrowanie Stowarzyszenia, przywrócenie klasyfikacji Pucharu Polski, uregulowanie spraw związanych z członkostwem w Stowarzyszeniu, dotarcie do byłych i obecnych finnistów z całego kraju w celu zwiększenia frekwencji na zawodach.

Jesienne spotkanie, podsumowujące sezon żeglarski, odbyło się 20 października na terenie Portu Jachtowego Nieporęt. Podczas spotkania miała miejsce prezentacja książki: „Klasa Finn – ważna karta w historii polskiego żeglarstwa regatowego” autorstwa Apolinarego Pastuszko. Kolejne spotkanie miało miejsce podczas marcowych targów Wiatr i Woda w Warszawie. Dziękujemy wszystkim zainteresowanym klasą Finn za liczne uczestnictwo.

Nadchodzący sezon

Zawodników Kadry Narodowej czekają w tym roku Mistrzostwa Świata w Estonii, Mistrzostwa Europy w Niemczech oraz Mistrzostwa Świata Juniorów we Włoszech. Mastersi swoje Mistrzostwa Świata mają zaplanowane na czerwiec we Francji. Na stronie Polskiego Stowarzyszenia Regatowego Klasy Finn jest już dostępny kalendarz regat na sezon żeglarski 2013. Kalendarz zawodów liczonych do rywalizacji Pucharu Polski jest zbliżony do zeszłorocznego – poprzedni sezon pokazał bowiem, że najistotniejsze jest przyciąganie maksymalnej liczby uczestników na zawody o ugruntowanej pozycji.

Ponadto, w tym roku najważniejsze krajowe zawody mogą się doczekać dawno niewidzianych gości z zagranicy. Szczególnie na regaty w Sopocie przyjedzie prawdopodobnie sporo zawodników w celu zapoznania się przed Mistrzostwami Świata Masters w przyszłym roku.

W Polskim Stowarzyszeniu Regatowym klasy Finn obecnie jest zarejestrowanych 40 członków, którzy posiadają własny i gotowy do ścigania sprzęt. Liczymy na dalszy rozwój klasy, dlatego zapraszamy każdego chętnego do współpracy.

 

P.S. Kontakt do Stowarzyszenia przez oficjalną stronę www.finnclass.pl

 

Kilka słów od prezydenta Stowarzyszenia klasy Finn, Jana Okulicz-Kozaryna:

„W tym sezonie udało nam sie osiagnąć nadrzędny cel: ożywić Stowarzyszenie. Wzory, jak zwykle przyszły zza granicy. Liczni Mastersi na całym świecie stworzyli super power dla  Finna. Osobowość Bena Ainslie i kierunek Rio de Janeiro – to  nowa  szansa  dla legendarnej łódki. Naszym dalszym celem jest rozwinięcie klasy, przyciagnięcie starych i nowych zawodników. Zorganizowanie nowoczesnej, przyjaznej organizacji”

Jan Okulicz-Kozaryn.

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*