PGNiG Mistrzostwa Warszawy – Memoriał Macieja Szost

W dniach 20-21 października odbyły się ostatnie zawody sezonu organizowane przez KS Spójnia Warszawa w klasach Finn, Laser Radial oraz 420. Przy okazji PGNiG Mistrzostwa Warszawy – Memoriał Macieja Szosta były zwieńczeniem rywalizacji Pucharu Polski 2012 w klasach 420 oraz Finn. W związku z powyższym dopisła frekwencja: siedemnastu zawodników w klasie Finn, czternascie załóg w klasie 420 oraz osiemnastu zawodników i zawodniczek w klasie Laser Radial, w tym reprezentantka Polski z ostatnich Igrzysk Olimpijskich Anna Weinzieher.

 

Patron imprezy, Maciej Szost, zadbał o pogodę pierwszego dnia regat – delikatny wiaterek do 5 m/s oraz ciepła i słoneczna aura pozwoliły na rozegranie zaplanowanych czterech wyścigów.

 

Niekwestionowanym liderem w klasie FINN tego dnia okazał się być Miłosz Wojewski z SEJK Pogoń Szczecin, który w pierwszym wyścigu zameldował się na mecie na drugiej pozycji, po czym wygrał kolejne trzy. Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej uplasował się Łukasz Lesiński, który wygrał pierwszy bieg, zaliczył dwa drugie miejsca oraz jeden słabszy wynik w wyścigu numer trzy, który okazał się być najbardziej nieprzewidujący i u niejednego zawodnika wywował prawdziwy mętlik w głowie. Trzecim zawodnikiem tego dnia regat został powracający po raz kolejny do klasy Finn Piotr Mazur ze Spójni Warszawa.

fot. Stefan Pajor

W klasie 420 najlepiej tego dnia prezentowała się załoga MOS Iława – Antonina Marciniak wraz z Anną Matwiejczuk, wygrywając dwa wyścigi, w kolejnych dwóch meldując się na drugich pozycjach. Drugie miejsce po czterech biegach zajęła załoga Michała Skrzypkiewicza wraz z Mateuszem Jatczakiem z KS Spójnia Warszawa, zaliczając miejsca: 2,3,5 oraz 3. Punkt więcej na swoim koncie zgromadziła załoga Kamila Cesarskiego wraz z Beniaminem Waszkiewiczem z Bazy Mrągowo, zaliczając dwie pozycje czwarte, miejsce ósme w wyścigu numer 2 oraz zwycięstwo w ostatnim wyścigu dnia.

 

W klasie Laser Radial rywalizacja była niezwykle zacięta. Zwycięsko z tego dnia wyszedł Cezary Gołda z MKS-2 Warszawa, wygrywając dwa biegi, raz plaując się na pozycji trzeciej, oraz meldując się na siódmej pozycji w wyścigu numer 3. Anna Weinzieher z AZS UW Warszawa zakończyła dzień z dorobkiem 7 punktów, podobnie jak Jakub Rosłoń i Mateusz Kurdel – obaj UKS FIR Warszawa. O kolejności w klasyfikacji końcowej zadecydowała kolejność lepszych miejsc w poszczególnych biegach.

 

Po wyścigach odbył się zorganizowany przez sponsora regat, firmę PGNiG, bankiet na cześć Macieja Szosta. Następnie wszyscy zawodnicy klasy Finn udali się na spotkanie wieńczące sezon regatowy 2012. Przybyli również goście: rodzina Macieja Szost – patrona regat, Apolinary Pastuszko – autor najnowszej książki p.t. „Klasa Finn – ważna karta w historii polskiego żeglarstwa regatowego”, Zbigniew Sikora – wydawca książki, byli zawodnicy i trenerzy: Andy Zawieja, Zbigniew Malicki oraz Tytus Konarzewski. Na spotkanie przybyła również Małgorzata Lasocka – redaktor naczelny magazynu Jachting. Podsumowano sezon, w którym w Pucharze Polski sklasyfikowanych zostało ponad czterdziestu zawodników, rozprawiano o przyszłości klasy oraz o planach na następny sezon. Poruszano ważne tematy dotyczące dalszego rozwoju klasy oraz podnoszenia jego poziomu sportowego.

 

Następnego dnia pogoda okazała się być mniej łaskawa. Mgła ogarnęła w pełni Zalew Zegrzyński, brak wiatru oraz przenikliwy chłód nie dawały większych szans na rozegranie kolejnych biegów. Ostatecznie około godziny 12:00 zapadła decyzja o odwołaniu dalszych wyścigów i uznaniu wyników z soboty jako ostatecznych. Na zakończeniu regat rozdano liczne nagrody ufundowane przez firmę PGNiG. Dodatkowo każdy z uczestników dostał spersonalizowany dyplom z własnym zdjęciem z pierwszego dnia zawodów.

 

fot. Arkadiusz Zimny

Pełne wyniki Mistrzostw Warszawy dostępne tutaj:

http://www.ksspojnia.pl/images/420.pdf

http://www.ksspojnia.pl/images/FINN.pdf

http://www.ksspojnia.pl/images/LAR.pdf

 

Szczególne podziękowania należą się sponsorowi regat – firmie PGNiG.

 

Pozdrawiamy i do zobaczenia w sezonie żeglarski 2013

 

Piotr Mazur

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*